Kde najdu výsledky z maturitních didaktických testů?

Protokoly o výsledcích didaktických testů si může žák nechat zaslat přes Výsledkový portál žáka.

Portál je založen na principu jednoznačné registrace a autentizace žáka a jeho souhlasu se zasíláním příslušných výsledkových dokumentů na e-mailovou adresu. Do Výsledkového portálu žáka se můžete zaregistrovat pomocí autentizačního kódu VPŽ, který je součástí výpisu z přihlášky k maturitní zkoušce nebo pozvánky k písemným zkouškám společné části maturitní zkoušky.

Pokud nemáte k dispozici kód VPŽ, musíte požádat vedení školy o zaslání alespoň jednoho z dokumentů uvedených výše. Pokud nejste na portále registrováni, můžete opět požádat vedení školy o zpřístupnění protokolu o výsledcích didaktických testů. Naše instituce nemá oprávnění k vydávání těchto dokumentů na žádost žáka.

Více informací naleznete na stránkách VPŽ (cermat.cz).

Zadal/a jsem špatnou adresu při registraci do VPŽ, co mám dělat, abych se mohl/a přihlásit?

 Žák se může zaregistrovat na více emailových adres. Stačí mít tedy kód VPŽ a znovu se registrovat se správnou emailovou adresou.

Více informací naleznete na stránkách VPŽ (cermat.cz).

Můžu použít doporučení k uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky i v příštím zkušebním období, když už jsem ho jednou využil/a?

Ano. Doporučení k uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky má platnost 2 roky a lze jej využít opakovaně.

Více nformací naleznete v sekci Právní předpisy | Maturitní zkouška (cermat.cz).

Můžu maturovat z profilového předmětu, na který jsem v průběhu studia nechodil/a?

Ano. Důležité je, aby byl předmět v nabídce profilových zkoušek, kterou zveřejňuje ředitel školy 7 měsíců před konáním první profilové zkoušky.

Více nformací naleznete v sekci Právní předpisy | Maturitní zkouška (cermat.cz).

Kolik mám času na vykonání maturitní zkoušky?

Žák může maturitní zkoušku vykonat nejpozději do 5 let od data, kdy přestal být žákem školy. Žák přestává být žákem školy dnem následujícím po dni, kdy úspěšně vykonal maturitní zkoušku. Nevykonal-li žák jednu nebo obě části maturitní zkoušky v řádném termínu, přestává být žákem školy 30. června roku, v němž měl vzdělávání řádně ukončit.

Více nformací naleznete v sekci Právní předpisy | Maturitní zkouška (cermat.cz).

Když jsem neuspěl/a jen u jedné části maturitní zkoušky, musím ji v opravném opakovat celou, včetně těch částí, u kterých jsem uspěl?

Koná-li žák opravnou zkoušku, koná pouze tu část zkoušky, v níž neuspěl. Pokud tedy žák neuspěje u ústní zkoušky z jazyka – českého nebo cizího, ale u písemné práce ano, koná v opravném termínu pouze ústní zkoušku. Totéž platí u profilových zkoušek, které mají více forem – žák koná jen tu formu, u které neuspěl.  

Více informací naleznete na stránkách Maturitní zkouška | Maturitní zkouška (cermat.cz), v sekci Základní pravidla pro konání maturitní zkoušky.

Jak postupovat, když už jednu maturitu mám a chci si dodělat jen profilové zkoušky na jiné škole?

Pro tento typ žádosti neexistuje žádný oficiální formulář. Žádost o uznání společné části maturitní zkoušky si žák/yně zpracuje sám/sama, přiloží kopii maturitního vysvědčení a odevzdá řediteli školy. Na přihlášce k maturitní zkoušce označí pouze zkušební předměty, ze kterých chce konat maturitní zkoušku.

Více nformací naleznete v sekci Právní předpisy | Maturitní zkouška (cermat.cz).

Kolik můžu absolvovat opravných zkoušek?

V případě, že žák povinnou zkoušku společné části nebo profilové části maturitní zkoušky vykonal neúspěšně, může konat opravnou zkoušku, a to nejvýše dvakrát z každé zkoušky.

Výjimku tvoří maturanti, kteří byli žáky posledního ročníku ve školním roce 2020/2021, kterým byl na základě opatření obecné povahy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy navýšen počet opravných zkoušek u didaktických testů společné části a praktických zkoušek profilové části o 1 opravnou zkoušku z každé zkoušky (tzn. tito maturanti mají u těchto zkoušek celkem 4 pokusy).

Navýšení počtu opravných zkoušek o 1 opravnou zkoušku u didaktického testu či praktické zkoušky se nad rámec výše uvedené skupiny žáků týká také všech dalších maturantů, kteří byli ve školním roce 2020/2021 přihlášeni k těmto zkouškám v jarním nebo podzimním zkušebním období v rámci opravné nebo náhradní zkoušky.

Více informací naleznete na stránkách Maturitní zkouška | Maturitní zkouška (cermat.cz), v sekci Základní pravidla pro konání maturitní zkoušky.

Vyčerpal/a jsem počet opravných zkoušek, co teď?

Opravnou zkoušku lze konat pouze dvakrát z každé zkoušky. Pokud žák tuto možnost vyčerpá, nemá již nárok na další opravný termín. Pokud chce konat maturitní zkoušku znovu, musí se přihlásit znovu ke studiu a po přijetí ke studiu na střední školu má žák možnost požádat ředitele školy o přijetí do vyššího ročníku než do prvního ročníku na základě předchozího vzdělávání na střední škole, které doloží ročníkovými vysvědčeními.

Více nformací naleznete v sekci Právní předpisy | Maturitní zkouška (cermat.cz).

Jak můžu uplatnit české vysvědčení o maturitní zkoušce v zahraničí?

K vysvědčení o maturitní zkoušce lze získat dodatek k osvědčení v cizím jazyce. Více informací naleznete na stránkách Dodatek k osvědčení | europass.cz.

Kdy se zveřejňuje zadání didaktického testu a klíč správných řešení na stránkách CERMAT?

Zadání didaktického testu zveřejňujeme v den konání didaktického testu z daného zkušebního předmětu. Klíč správných řešení zveřejňujeme až po zasedání validačních komisí. Různé další výsledky zveřejněné na jiných webových stránkách hned po konání didaktických testů nejsou oficiálními klíči správných řešení CZVV a za jejich správnost neručíme. Zadání a klíče správných řešení naleznete na našich stránkách Testy a zadání | Maturitní zkouška (cermat.cz).

Jak se můžu připravit na didaktický test?

Doporučujeme projít si Katalogy požadavků | Maturitní zkouška (cermat.cz), které vymezují očekáváné vědomosti a dovednosti, které mohou být ověřovány v rámci společné části maturitní zkoušky.

Dále doporučujeme pro procvičení navštívit odkaz Testy a zadání | Maturitní zkouška (cermat.cz), kde žák nalezne testová zadání, klíče správných řešení nebo komentovaná řešení jednotlivých úloh z minulých let. Zároveň je zde k dispozici záznamový arch pro jednotlivé testy, u kterého doporučujeme vyzkoušet zápis odpovědí do tohoto specifického dokumentu.

Nemůžu se dostavit k maturitní zkoušce kvůli nemoci, co mám dělat?

Pokud se žák ke zkoušce nedostaví, například z důvodu nemoci, může svou nepřítomnost řediteli školy do 3 pracovních dnů od termínu konání zkoušky. V případě, že ředitel školy omluvu uzná, vzniká žákům právo konat náhradní zkoušku. Pro omluvu neexistuje žádný oficiální formulář, tento dokument si žák zpracovává sám.

Více informací naleznete na stránkách Maturitní zkouška | Maturitní zkouška (cermat.cz), v sekci Základní pravidla pro konání maturitní zkoušky.

Těsně před konáním maturitní zkoušky jsem si zlomil/a ruku a nemohu psát. Jaké mám možnosti, abych stále mohl/a konat maturitní zkoušku?

Ve výjimečném případě náhlých nepředvídatelných zdravotních komplikací (např. akutní úraz ruky), které lze řešit poskytnutím kompenzačních pomůcek (využití počítače, s tím související navýšení času) a konání zkoušky v náhradním termínu by situaci uchazeče neřešilo, může ředitel střední školy rozhodnout o uzpůsobení podmínek přijímacího řízení i bez doporučení ŠPZ. V tomto případě nejde o uchazeče se speciálními vzdělávacími potřebami, a tedy uchazeč není zařazen do kategorie uzpůsobení dle druhu znevýhodnění, ale uplatňuje se zde princip poskytnutí rovných podmínek na rovnoprávném základě s ostatními. O takovém uzpůsobení se provede písemný záznam.

Musím si přihlásit v opravném/náhradním termínu všechny zkušební předměty, u kterém jsem neuspěl v předešlém zkušebním období?

Ne, nemusíte. Pokud má ovšem zkouška více forem, pak je žák automaticky přihlášen ke všem chybějícím formám této zkoušky.

Může mi být vydáno více doporučení školského poradenského zařízení různých kategorií?

Ano, kombinace doporučení je možná.

Můžu si změnit výběr maturitních předmětů, které jsem si vybral v jarním zkušebním období?

Ne, po konání řádného termínu nelze měnit portfolio zkoušek. Pouze pokud žák podá přihlášku pro jarní zkušební období a poté neukončí ročník, tak si portfolio zkoušek pro další zkušební období může zvolit znovu.

Opatřením obecné povahy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jsou stanoveny následující výjimky pro konání profilových zkoušek z českého jazyka a literatury a cizího jazyka.

Žáci posledních ročníků ve školním roce 2020/2021

  1. Nekonají profilovou zkoušku z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka, který si zvolili ve společné části.
  2. Zkoušku z cizího jazyka, který si nezvolili ve společné části, konají pouze formou ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí (nekonají písemnou práci). Pravidlo platí i pro opravné a náhradní zkoušky těchto žáků.

Žáci konající maturitní zkoušku podle zákona č. 135/2020 Sb.

Žáci, kteří konali maturitní zkoušku v řádném termínu podle zákona č. 135/2020 Sb. (žáci posledních ročníků ve školním roce 2019/2020, kteří nepsali písemné práce), skládají profilové zkoušky z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka pouze formou ústní zkoušky. Pravidlo platí i pro opravné a náhradní zkoušky těchto žáků.

Opatření obecné povahy ze dne 29. ledna 2021 umožňovalo konání mimořádného termínu didaktických testů a navyšovalo počet opravných termínů k vykonání didaktických testů žákům zdravotnických a sociálních oborů vzdělání s nařízenou pracovní povinností nebo dobrovolnou pracovní činností. Tyto úpravy modelu maturitních zkoušek byly nově vydaným opatřením obecné povahy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ze dne 15. 3. 2021  [PDF, 14,23 MB] a následným dodatkem k tomuto opatření ze dne 14. 4. 2021  [PDF,  1,68 MB] zrušeny a nahrazeny uznáním úspěšného vykonání povinných didaktických testů dle průměrné známky z vybraných vysvědčení získaných za dobu středoškolského vzdělávání nebo dle volby žáka jejich dobrovolným vykonáním.

Toto opatření se týká žáků vybraných oborů vzdělání, kteří:

  1. jsou žákem posledního ročníku oboru vzdělání bez ohledu na formu vzdělávání

    53-41-M/01 Zdravotnický asistent;
    53-41-M/02 Nutriční asistent;
    53-41-M/03 Praktická sestra;
    53-41-M/04 Masér ve zdravotnictví;
    53-43-M/01 Laboratorní asistent;
    53-44-M/01 Ortoticko-protetický technik;
    53-44-M/03 Asistent zubního technika;
    53-41-L/51 Zdravotnický asistent;
    75-41-M/01 Sociální činnost;
    75-31-M/01 Předškolní a mimoškolní pedagogika;
    75-41-L/51 Sociální činnost;

    a zároveň

  2. v období od 12. října 2020 do 17. května 2021 odpracovali nejméně 160 hodin v rámci uložené pracovní povinnosti podle krizového zákona, v rámci pracovněprávního vztahu, v rámci praktického vyučování nebo na základě svého rozhodnutí u orgánů ochrany veřejného zdraví, u poskytovatelů zdravotnické záchranné služby, u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče, u poskytovatelů sociálních služeb v zařízení domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a poskytovatelů odlehčovacích sociálních služeb v pobytové formě (podle § 48, 49, 50 a 44 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách), u zařízení sociálních služeb a u zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc

    a zároveň

  3. tyto skutečnosti doloží řediteli školy potvrzením do 17. května 2021.

Tito žáci se mohou následně rozhodnout, zda budou nebo nebudou konat povinné didaktické testy společné části maturitní zkoušky. Pokud se žák rozhodne didaktické testy konat, sdělí tuto informaci písemně řediteli školy do dne předcházejícího dni jejich konání (tj. do dne v rozmezí 23. až 25. května 2021 v závislosti na tom, o který zkušební předmět jde). Žák si může zvolit, že bude konat pouze některý z povinných didaktických testů.

Na jinou skupinu osob přihlášených ke konání maturitní zkoušky se tato možnost nevztahuje. Konat didaktické testy musí všichni žáci, kteří se vzdělávají v jiné než denní formě vzdělávání výše uvedených oborů, jsou žáky jiného oboru vzdělání nebo jsou přihlášeni k opravné či náhradní zkoušce.

Způsob dokládání odpracované doby

Pracovní povinnost, kterou nařizuje hejtman nebo primátor hl. m. Prahy na základě krizového opatření, prokáže žák potvrzením vydaným zařízením, ve kterém povinnost vykonával. Žák, který je v hlavním pracovním poměru se prokáže například pracovní smlouvou a potvrzením zaměstnavatele, že v daném období vykonával práci (v
minimálním celkovém rozsahu 160 hodin), žák, který vykonával pracovní činnosti na základě pracovněprávního vztahu mezi zařízením a žákem (např. DPP nebo DPČ), předloží typicky potvrzení vydané také příslušným zařízením, které potvrdí formu vztahu, období výkonu prací a časový rozsah prací.

V případě, že žák vykonával činnosti v rámci dobrovolnictví, předloží také potvrzení o dobrovolnické činnost s uvedeným obdobím a časovým rozsahem, které vydá příslušné zařízení. V případě pracovního vztahu nebo dobrovolnictví lze činnost doložit i kombinací dokumentů: například pracovní smlouvu/dohodou o dobrovolnictví ve spojení s výkazem práce potvrzeným daným zařízením. Vždy musí být doloženo kdo, v jakém zařízení, v jakém časovém období a v jakém časovém rozsahu činnosti vykonával. Doklady musí být vydané příslušným zařízením (viz níže jejich výčet).

Také výkon praktického vyučování je výkonem práce, který se započítává do 160 hodin. Jedná se o výkon činností na základě smlouvy o obsahu, rozsahu a podmínkách pracovního vyučování mezi školou a orgánem ochrany veřejného zdraví nebo poskytovatelem zdravotnické záchranné služby, poskytovatelem zdravotních služeb lůžkové péče, poskytovatelem sociálních služeb v zařízení domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a poskytovatelů odlehčovacích sociálních služeb v pobytové formě (podle § 48, 49, 50 a 44 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách), zařízením sociálních služeb nebo se zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Škola má o praktickém vyučování evidenci, žák tedy nemusí dokládat odpracované hodiny zvláštním způsobem.

Zároveň však platí, že pokud škola uznala výkon práce konaný jako pracovní povinnost, nebo v pracovním vztahu nebo dobrovolně jako praktické vyučování, počítá se takto vykonaná práce do limitu. Odpracovanou dobou v minimálním rozsahu 160 hodin se rozumí skutečně odpracovaná doba, kterou žák odpracuje v rámci období 12. října 2020 až 17. května 2021. Může se stát, že žák nevykonával tuto práci pouze v jednom zařízení, ale ve více různých zařízeních. V tomto případě musí žák doložit všechna potvrzení o skutečně odpracované době ve všech zařízeních tak, aby odpracované doby v součtu činily nejméně 160 odpracovaných hodin.

Není možné uznat smluvní vztah, který bude pokračovat, ale žák do 17. května 2021 nebude mít 160 hodin již odpracovaných, (bude je mít odpracovány až po tomto dni). Termín 17. května 2021 je definitivní, nelze jej prodloužit ani prominout.

Výčet uznatelných zařízení

V souladu s opatřením obecné povahy lze žákovi uznat práci, kterou vykonával u:

  1. Orgánu ochrany veřejného zdraví
    Např. krajská hygienická stanice (může se jednat například o pomoc s trasováním).
  2. Poskytovatele zdravotnické záchranné služby
    Typicky se jedná o záchrannou službu, kde mohl žák pracovat např. v operativě (příjem tísňových volání) nebo ve výjezdové skupině.
  3. Poskytovatele zdravotních služeb lůžkové péče
    Typicky se jedná o nemocnice, které mohou být zřízeny jako příspěvkové organizace Ministerstva zdravotnictví nebo jednotlivých krajů, ale může se jednat také o soukromé nemocnice. Podmínkou je poskytování služeb lůžkové péče, nejedná se tedy o praktické lékaře, ambulance či polikliniky, ale neznamená to, že by žáci museli vypomáhat pouze u pacientů na lůžkách. Lze tedy uznat například v nemocnicích výkon činností při zajišťování testování či očkování osob apod.
  4. Domova pro osoby se zdravotním postižením
    Zřizovatel těchto zařízení může být fyzická i právnická osoba (může mít např. i formu spolku), obec, kraj (typicky příspěvková organizace), církev (např. Diakonie Českobratrské církve evangelické) a MPSV – v případě pochybností doporučujeme ověřit v registru poskytovatelů sociálních služeb.  
  5. Domova pro seniory
  6. Domova se zvláštním režimem
    Jedná se o zařízení, která poskytují dlouhodobé pobytové služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu chronického duševního onemocnění, závislosti na návykových látkách, osobám se stařeckou, Alzheimerovou demencí a další typy demencí, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby – v případě pochybností doporučujeme ověřit v registru poskytovatelů sociálních služeb.
  7. Poskytovatele odlehčovacích sociálních služeb v pobytové formě
    Podle § 48, 49, 50 a 44 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách se jedná o pobytové služby poskytované osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, o které je jinak pečováno v jejich přirozeném sociálním prostředí – podle uvedených ustanovení se jedná o odlehčovací sociální pobytové služby poskytované u domovů pro osoby se zdravotním postižením, u domovů pro seniory a u domovů se zvláštním režimem. V případě pochybností doporučujeme ověřit v registru poskytovatelů sociálních služeb.
  8. Zařízení sociálních služeb
    Veškerá zařízení jsou dohledatelná v registru zařízení sociálních služeb.
  9. Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc
    Nejčastěji je zřizovatelem kraj (nejčastěji bude mít tedy formu příspěvkové organizace kraje), zřizovatelem může být ale i obec, Fond ohrožených dětí nebo jiná soukromá právnická osoba.

Hodnocení žáků

Hodnocení společné části žáka, který nekoná povinné didaktické testy

Žák zdravotnického nebo sociálního oboru vzdělání je z předmětů společné části, ke kterým se přihlásil, na vysvědčení hodnocen „uspěl“ s procentuálním vyjádřením úspěšnosti. Tabulka převedení průměrné známky na procentuální vyjádření úspěšnosti je uvedena ve vydaném opatření obecné povahy ze dne 15. 3. 2021  [PDF, 14,23 MB].

Průměrná známka se určí jako aritmetický průměr hodnocení na vysvědčeních. Ředitel školy vychází z hodnocení
všech povinných předmětů odpovídajících obsahu vzdělávání ověřovaného danou zkouškou. Pro čtyřleté obory vzdělání se použijí známky na vysvědčení za druhé pololetí prvních tří ročníků a hodnocení na vysvědčení za první pololetí školního roku 2020/2021. V případě dvouletého denního nástavbového studia se použije hodnocení za druhé pololetí prvního roku vzdělávání, a hodnocení na vysvědčení za první pololetí školního roku 2020/2021.

Hodnocení společné části žáka, který dobrovolně koná povinné didaktické testy

Pokud se žák rozhodne didaktické testy konat, musí tuto informaci písemně sdělit řediteli školy alespoň den před konáním příslušného didaktického testu. Pokud žák didaktický test následně vykoná úspěšně, je hodnocen podle kritérií hodnocení stanovených MŠMT

V případě, že žák v didaktickém testu dosáhne horšího hodnocení než hodnocení vycházejícího z průměrné známky vypočítané z příslušných vysvědčení, na maturitním vysvědčení bude uvedeno hodnocení stanovené na základě průměrné známky. 

Žák, který se ke zkoušce nedostavil a zároveň se řádně neomluvil, je hodnocen podle průměrné známky vypočítané z příslušných vysvědčení. Žák, který se ze zkoušky omluvil, může konat náhradní termín zkoušky. Do konání náhradního termínu není žák z tohoto didaktického testu hodnocen a není mu vydáno maturitní vysvědčení.

Pokud žák u didaktického testu neuspěje, bude na vysvědčení hodnocen podle průměrné známky vypočítané z příslušných vysvědčení a, uspěje-li i u ostatních povinných zkoušek maturitní zkoušky, obdrží maturitní vysvědčení. Opravná zkouška neúspěšně vykonaného didaktického testu se v tomto případě nekoná.

Zkouška matematika rozšiřující je od školního roku 2020/2021 nepovinnou zkouškou společné části maturitní zkoušky, která svou formou a obsahem odpovídá dříve konané nepovinné výběrové zkoušce z matematiky, jejíž pokusné ověřování probíhalo mezi lety 2017 až 2020 pod názvem Matematika+.

Hlavním účelem zkoušky zůstává zvýšení celkové úrovně matematické gramotnosti žáků středních škol. Matematika rozšiřující je zkouška ze středoškolského učiva matematiky, jejímž cílem je ověřit takové dovednosti a vědomosti žáků, jež jsou důležitým předpokladem pro úspěšné zvládnutí studia na vysokých školách technického, ekonomického, matematického a přírodovědného zaměření a následně také pro kvalitní výkon vybraných profesí.

Jak a proč se ke zkoušce přihlásit

Matematiku rozšiřující si lze přihlásit pouze jako nepovinnou zkoušku společné části maturitní zkoušky. Ke zkoušce se mohou přihlásit všichni žáci, kteří podávají přihlášku k maturitní zkoušce v řádném termínu – k přihlášení stačí, aby žák na přihlášce zaškrtnul matematiku rozšiřující jako nepovinnou zkoušku společné části (není tedy nutná registrace a podání speciální elektronické přihlášky na výsledkovém portálu žáka, jako tomu bylo v případě zkoušky Matematika+).

Úspěšný výsledek zkoušky je velmi často zohledňován fakultami vysokých škol v rámci přijímacího řízení. Neúspěšný výsledek nemá vliv na celkový výsledek maturitní zkoušky – maturitní vysvědčení je žákům vydáváno na základě výsledků povinných zkoušek společné a profilové části. 

Matematika rozšiřující a vysoké školy

Výsledek z matematiky rozšiřující byl v minulém školním roce hojně zohledňován vysokými školami v rámci přijímacího řízení, stipendijních programů či jiným způsobem. Stále více vysokých škol si uvědomuje studijní potenciál žáků, kteří jsou schopni výběrovou zkoušku z matematiky úspěšně složit, a výsledek takové zkoušky bonifikuje.

Obsah a forma zkoušky

Rozsah ověřovaných požadavků na vědomosti a dovednosti žáků je stanoven katalogem požadavků  [PDF, 592 kB], který svým obsahem navazuje na katalog požadavků pro dříve konanou nepovinnou výběrovou zkoušku Matematika+. Testová zadání z předchozích let (včetně testů pro Matematiku+, které formálně i obsahově odpovídají zkoušce z matematiky rozšiřující), jsou k dispozici v záložce Testy a zadání

Zkouška se koná formou didaktického testu, který se skládá z uzavřených, otevřených a široce otevřených úloh. Didaktický test je hodnocen slovně hodnocením "uspěl" nebo "neuspěl". Za správná řešení všech úloh v testu lze získat celkem 50 bodů, přičemž pro úspěšné složení zkoušky je potřeba získat alespoň 17 bodů. Způsob hodnocení zkoušky stanoví Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v kritériích hodnocení

Časový limit

Na řešení didaktického testu je vyhrazeno 150 minut. Žáci s přiznaným uzpůsobením podmínek pro konání maturitní zkoušky mají čas prodloužen podle svého zařazení na základě doporučení školského poradenského zařízení (více viz část Úpravy podmínek). Žákům, kteří se v souladu s § 20 odst. 4 školského zákona vzdělávali alespoň 4 roky v předcházejících 8 letech před zkouškou ve škole mimo území České republiky, se na jejich žádost (uvedenou v přihlášce k maturitní zkoušce) prodlužuje doba konání didaktického testu o 15 minut.

Povolené pomůcky

U zkoušky je povoleno používat Matematické, fyzikální a chemické tabulky a vzorce pro střední školy, které nesmí obsahovat příklady řešení či vysvětlení vzorců (samozřejmě bez jakýchkoli poznámek; zvýraznění či podtržení je povoleno). Rovněž je možné používat publikace, jejichž obsah nepřesahuje informace uvedené v běžných vydáních matematických, fyzikální a chemických tabulek (s doložkou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy) a které neobsahují výklad vzorců, ukázky užití vzorců ani řešené vzorové úlohy.

Žáci dále mohou používat rýsovací potřeby (tužka, guma, pravítko, trojúhelník s ryskou, úhloměr a kružítko) a kalkulačku bez grafického režimu, řešení rovnic a úprav algebraických výrazů. Kalkulačka nesmí vykreslovat grafy, nesmí zjednodušovat algebraické výrazy obsahující proměnnou a nesmí ani počítat kořeny algebraických nebo jiných rovnic. Nelze použít programovatelnou kalkulačku.

Kalkulačka by měla naopak zvládat všechny početní (aritmetické) operace (sčítání, odčítání, násobení dělení, umocňování a odmocňování), měla by počítat hodnoty elementárních funkcí (sinus, kosinus a tangens, logaritmus) a k hodnotám těchto funkcí nalézt argument (resp. hodnoty inverzních funkcí). Toleruje se mnoho dalších funkcí kalkulaček, např. práce se zlomky, částečné odmocňování (tedy úpravy aritmetických výrazů pouze s čísly), převody úhlů, výpočet faktoriálů a kombinačních čísel, statistické funkce apod.

Při práci s testovými sešity mohou žáci používat i další psací potřeby (např. zvýrazňovače, pastelky, fixy), jejich použití do záznamových archů určených k digitalizaci je ale zakázáno!

Žáci s přiznaným uzpůsobením podmínek pro konání maturitní zkoušky mohou využívat kompenzační pomůcky stanovené v doporučení školského poradenského zařízení. Žáci podle § 20 odst. 4 mohou použít překladový slovník.

Termín konání a zveřejnění výsledků zkoušky

V jarním zkušebním období se zkouška bude konat  v období od 2. do 7. května 2024. Přesný termín konání zkoušky bude stanoven do 15. ledna 2024. V podzimním zkušebním období se zkouška uskuteční v období od 1. do 10. září 2024 (přesný termín bude stanoven do 15. srpna 2024). Pokud se žák ke zkoušce nedostaví a řádně se omluví řediteli školy, může konat náhradní zkoušku. V případě, že žák u zkoušky neuspěje, není možné konat opravnou zkoušku.

Výsledek zkoušky bude uveden na protokolu o výsledcích didaktických testů žáka společně s výsledky z ostatních zkušebních předmětů společné části. V jarním zkušebním období ředitel školy obdrží protokoly do 15. května 2024, v podzimním zkušebním období pak do 10. září 2024.

 

Na základě četných žádostí škol a ve snaze pomoci pedagogům při přípravě písemných prací a ústních zkoušek z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka, které jsou od školního roku 2020/2021 součástí profilové části, se Centrum rozhodlo poskytnout školám k užití některé dokumenty, které byly při konání těchto zkoušek využívány do konce školního roku 2019/2020 ve společné části maturitní zkoušky.

Všechny níže uvedené materiály jsou určeny výhradně školám a jejich pedagogům pro účely výuky, konání zkoušek a další nekomerční aktivity spojené s pedagogickou činností školy. Pro tyto účely školy nemusí žádat Centrum o souhlas s užitím materiálů na základě pravidel pro využívání obsahu vytvářeného Centrem. Upozorňujeme, že zveřejněné materiály nemusí formálně a obsahově zcela odpovídat aktuálnímu modelu maturitní zkoušky. Měly by být užity vždy s ohledem na konkrétní podobu a obsah daného předmětu či zkoušky, v jejichž rámci jsou využívány.

Písemné práce

Zadání a záznamové archy písemných prací od roku 2016 do roku 2020 jsou k dispozici na webových stránkách Centra v sekci Testy a zadání z předchozích období.

Ústní zkoušky

Centrum ponechává ve svém informačním systému (IS CERTIS) dostupný generátor pracovních listů pro ústní zkoušky z cizího jazyka a banku pracovních listů pro ústní zkoušky z českého jazyka a literatury konané ve společné části. Dále jsou v informačním systému uloženy šablony pro tvorbu pracovních listů z cizího jazyka, bianco formuláře záznamu o hodnocení ústní zkoušky a protokolu o výsledcích ústních zkoušek ‒ tyto dokumenty jsou k dispozici rovněž v elektronické knihovně informací LMS, do které má kromě vedení školy přístup i každý pedagog, který absolvoval odborné školení na některou z funkcí zajišťujících společnou část maturitní zkoušky.

Kritéria hodnocení

Kritéria hodnocení zkoušek společné části maturitní zkoušky v letech 2018–2020 jsou k dispozici v Archivu webových stránek Centra v sekcích věnovaných příslušnému ročníku maturitní zkoušky. Dokumenty byly vloženy také do elektronické knihovny informací LMS a do knihovny informačního systému Centra.

Nový Maturitní zpravodaj přináší přehled nejdůležitějších informací o didaktických testech

Pro maturanty jsme připravili další tematické vydání Maturitního zpravodaje věnující se společné části maturitní zkoušky.

... více

Kritéria hodnocení didaktických testů ve školním roce 2023/2024

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo kritéria hodnocení zkoušek společné části maturitní zkoušky konaných v jarním a podzimním zkušebním období v roce 2024.

... více

Přihlášky k jarnímu zkušebnímu období maturitní zkoušky 2024

Celkem se letos k jarnímu zkušebnímu období maturitní zkoušky přihlásilo 83,5 tis. maturantů.

... více

Maturitní zpravodaj o přihlašování ve školním roce 2023/2024

Ve zpravodaji žáci naleznou nejdůležitější informace k podání přihlášky k maturitní zkoušce a základní informace k organizaci maturitní zkoušky v letošním školním roce.

... více

Změna v ověřování jazykové kompetence v didaktickém testu z cizích jazyků

Tato změna je platná od jarního zkušebního období 2024 a týká se pouze jazykové kompetence.

... více

Agregované výsledky maturitní zkoušky 2023

Centrum publikovalo statistickou analýzu účasti a výsledků žáků u didaktických testů společné části maturitní zkoušky ve zkušebním období 2022/2023

... více

Informace k žádostem o přezkoumání maturitní zkoušky konané v podzimním zkušebním období

MŠMT podává všem žadatelům o přezkoumání výsledku hodnocení jejich didaktického testu konaného v rámci společné části maturitní zkoušky v podzimním zkušebním období 2023 informace o způsobu podávání a vyřizování jejich žádostí.

... více

Tisková zpráva k podzimním termínům maturitní zkoušky 2023

Ve zprávě najdete počty přihlášených žáků k podzimním termínům společné části maturitní zkoušky.

... více

Žákovský průvodce podzimním zkušebním obdobím 2023

Průvodce přináší přehled nejdůležitějších informací k začátku nadcházejícího podzimního zkušebního období maturitní zkoušky.

... více

Informace k nahrazování zkoušek z cizího jazyka v roce 2024

MŠMT vydává seznam jazykových zkoušek, kterými lze v roce 2024 nahradit jednu povinnou a jednu nepovinnou zkoušku z cizího jazyka v profilové části maturitní zkoušky podle § 81 odst. 7 školského zákona.

... více

Ministerstvo určilo podzimní termíny společné části maturitní zkoušky

Didaktické testy společné části se v podzimním zkušebním období budou konat od 4. do 8. září 2023

... více

Tisková zpráva: Výsledky společné části maturitní zkoušky v jarním zkušebním období 2023

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání předalo v pondělí 15. května 2023 ředitelům středních škol výsledky didaktických testů společné části maturitní zkoušky konaných 2.–4. května 2023. 

... více

Nový Maturitní zpravodaj přináší přehled nejdůležitějších informací k jarnímu zkušebnímu období

Pro maturanty jsme připravili další tématické vydání Maturitního zpravodaje věnující ho se společné části maturitní zkoušky.

... více

MŠMT zveřejnilo kritéria hodnocení pro školní rok 2022/2023

V souladu s § 22 odst. 1 vyhlášky č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo kritéria hodnocení zkoušek společné části maturitní zkoušky pro školní rok 2022/2023.

... více

Ministerstvo stanovilo časový rozvrh didaktických testů společné části maturitní zkoušky

Společná část maturitní zkoušky se v jarním zkušebním období 2023 uskuteční podle jednotného zkušebního schématu 2.– 4. května 2023. 

... více

Termín pro podání přihlášky k jarní maturitě se blíží. Nový Maturitní zpravodaj se věnuje tématu přihlašování

V prvním vydání Maturitního zpravodaje ve školním roce 2022/2023 se dozvíte, jak bude vypadat maturitní zkouška v roce 2023 a čemu věnovat pozornost při vyplňování přihlášky.

... více

Klíče správných řešení didaktických testů z podzimního termínu maturitní zkoušky

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání předalo ředitelům škol výsledky didaktických testů v podzimním zkušebním období maturitní zkoušky a zveřejnilo oficiální klíče správných řešení.

... více

Zadání didaktických testů v podzimním zkušebním období

Na webu maturitní zkoušky byla zveřejněna zadání zkoušek ze zářijového termínu společné části maturitní zkoušky.

... více

Maturitní zkouška se v roce 2023 bude konat v prvním květnovém týdnu

Na základě rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se didaktické testy společné části v jarním zkušebním období 2023 uskuteční 2.–5. května 2023.

... více

Jednotné zkušební schéma didaktických testů v podzimním zkušebním období 2022

Zkoušky společné části maturitní zkoušky se na podzim budou konat v pracovních dnech od čtvrtka 1. září do pondělí 5. září 2022.

... více

Jedenáct maturantů převzalo ocenění za matematiku rozšiřující

CZVV ocenilo na půdě Senátu Parlamentu České republiky žáky, kteří dosáhli excelentního výsledku v matematice rozšiřující.

... více

Informace k žádostem o přezkoumání didaktického testu

Žádost o přezkoumání výsledku a průběhu didaktického testu nebo o přezkoumání rozhodnutí o vyloučení ze zkoušky je možné podat písemně Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy do 6. června 2022.

... více

Zadání didaktických testů z posledního dne společné části maturitní zkoušky

Testová zadání z francouzštiny, němčiny, ruštiny a španělštiny a zadání nepovinné zkoušky z matematiky rozšiřující byla zveřejněna na webu maturitní zkoušky.

... více

Zadání didaktického testu z českého jazyka a literatury

V úterý 3. května 2022 žáci konali ve společné části maturitní zkoušky didaktický test z českého jazyka a literatury. Zadání testu je k dispozici na webu maturitní zkoušky.

... více

Zadání zkoušek z prvního dne společné části maturitní zkoušky

Na webu maturitní zkoušky jsou dostupná zadání didaktických testů z matematiky a anglického jazyka konaných v pondělí 2. května 2022.

... více

Maturita z češtiny přehledně v dalším Maturitním zpravodaji

Termín konání didaktického testu z českého jazyka a literatury se blíží. Maturitní zpravodaj pro maturanty shrnuje nejdůležitější informace o zkoušce.

... více

Maturitní zpravodaj k didaktickým testům z matematiky

Nové vydání Maturitního zpravodaje přináší aktuální informace pro všechny maturanty, kteří se připravují na zkoušku z matematiky nebo matematiky rozšiřující.

... více

Kritéria hodnocení didaktických testů ve školním roce 2021/2022

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo kritéria hodnocení zkoušek společné části maturitní zkoušky konaných v jarním a podzimním zkušebním období v roce 2022.

... více

Ministerstvo stanovilo časový rozvrh didaktických testů společné části

Společná část maturitní zkoušky se v jarním zkušebním období 2022 uskuteční podle jednotného zkušebního schématu 2.–4. května 2022. 

... více

Prodloužení časového limitu pro didaktické testy společné části

Maturanti budou mít od letošního školního roku více času u zkoušek z českého jazyka a literatury, cizího jazyka a matematiky.

... více

Termín pro podání přihlášky k maturitní zkoušce se blíží. Nový Maturitní zpravodaj se věnuje tématu přihlašování

V prvním vydání Maturitního zpravodaje ve školním roce 2021/2022 se dozvíte, jak bude vypadat model maturitní zkoušky v roce 2022 a čemu věnovat pozornost při vyplňování přihlášky.

... více

Termíny konání zkoušek společné části v jarním zkušebním období 2022

Didaktické testy se na základě sdělení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy budou konat od pondělí 2. května do čtvrtka 5. května 2022.

... více

Tisková zpráva: Výsledky společné části maturitní zkoušky po podzimním zkušebním období 2021

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání předalo ředitelům škol výsledky maturantů, kteří konali didaktické testy společné části maturitní zkoušky v podzimním zkušebním období.

... více

Klíče správných řešení didaktických testů z podzimního zkušebního období maturitní zkoušky

Centrum zpřístupnilo středním školám výsledky didaktických testů konaných v podzimním zkušebním období 2021. U zadání jednotlivých testů byly zveřejněny oficiální klíče správných řešení.

... více

Žákovský průvodce podzimním zkušebním obdobím 2021

Průvodce přináší přehled nejdůležitějších informací k začátku nadcházejícího podzimního zkušebního období maturitní zkoušky.

... více

Didaktické testy společné části se v podzimním zkušebním období budou konat 1. a 2. září

Zkoušky společné části se v daných termínech uskuteční na základě časového rozvrhu stanoveného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

... více

Tisková zpráva: Výsledky společné části maturitní zkoušky po mimořádném termínu jarního zkušebního období 2021

V pondělí 19. července 2021 Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání zpřístupnilo ředitelům škol výsledky maturantů, kteří konali didaktické testy společné části maturitní zkoušky v mimořádném termínu.

... více

Tisková zpráva: Výsledky společné části maturitní zkoušky v řádném termínu jarního zkušebního období 2021

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání předalo středním školám výsledky didaktických testů společné části maturitní zkoušky, které se konaly v řádném termínu jarního zkušebního období od 24. do 26. května 2021.

... více

Opatření obecné povahy MŠMT upravující hodnocení didaktického testu z matematiky

Na základě opatření obecné povahy ze dne 7. června 2021 dochází k úpravě hodnocení zkoušky z matematiky ve společné části maturitní zkoušky.

... více

Zadání didaktických testů maturitní zkoušky z jarního termínu 2021

Zkoušky společné části maturitní zkoušky konané v řádném jarním termínu jsou u konce. Zadání všech didaktických testů jsou k dispozici na maturita.cermat.cz.

... více

Maturitní zpravodaj ke zkoušce z českého jazyka a literatury

V dalším vydání Maturitního zpravodaje přinášíme aktuální informace o podobě povinné zkoušky z českého jazyka a literatury ve společné části maturitní zkoušky.

... více

Přehledně: všechny změny u didaktických testů z cizího jazyka naleznete v novém Maturitním zpravodaji

Centrum připravilo pro maturanty nové tematické číslo Maturitního zpravodaje věnující se zkoušce z cizího jazyka ve společné části maturitní zkoušky.

... více

Dodatek k opatření obecné povahy Ministerstva školství navyšující počet opravných zkoušek

Opatření navyšuje počet opravných zkoušek pro konání didaktických testů a praktických zkoušek a stanovuje možnost konání těchto zkoušek v mimořádném termínu.

... více

Aktualizováno: Maturitní zpravodaj ke zkouškám z matematiky ve společné části

Maturitní zpravodaj přináší souhrn nejdůležitějších informací jak pro maturanty, kteří se připravují na tradiční zkoušku z matematiky, tak i pro žáky přihlášené k nepovinné zkoušce z matematiky rozšiřující. 

... více

Ministerstvo vydalo kritéria hodnocení zkoušek společné části maturitní zkoušky

Didaktické testy společné části maturitní zkoušky se od letošního školního roku hodnotí pouze slovně "uspěl(a)" nebo "neuspěl(a)" s procentuálním vyjádřením úspěšnosti.

... více

Nové opatření obecné povahy a doprovodná metodika k úpravám modelu maturitní zkoušky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo nové opatření obecné povahy, kterým se vzhledem k přetrvávajícímu zákazu osobní přítomnosti žáku při vzdělávání stanovují další úpravy maturitní zkoušky ve školním roce 2020/2021.

... více

Dodatek k opatření obecné povahy a metodika pro školy ke konání maturitní zkoušky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo dodatek k opatření obecné povahy ze dne 29. ledna 2021. Společně s dodatkem byla zveřejněna doprovodná metodika pro školy.

... více

Ministerstvo vydalo opatření obecné povahy, kterým se upravuje podoba maturitní zkoušky

V návaznosti na opatření byl vydán také časový rozvrh konání didaktických testů společné části v řádném a mimořádném jarním termínu.

... více

Ministerstvo představilo detaily o podobě maturitní zkoušky

Na tiskové konferenci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy byly zveřejněny úpravy v podobě maturitní zkoušky pro školní rok 2020/2021.

... více

Opatření obecné povahy upravující termín vydání jednotného zkušebního schématu

Opatřením obecné povahy se posouvá termín vydání časového rozvrhu konání didaktických testů v jarním zkušebním období na 31. ledna 2021.

... více

MŠMT zveřejnilo katalog požadavků pro maturitní zkoušku z matematiky rozšiřující

V souladu s požadavky na vědomosti a dovednosti, které jsou uvedeny v katalogu, bude koncipován didaktický test nepovinné zkoušky společné části od školního roku 2020/2021.

... více

Pokusné ověřování zkoušky Matematika+ je u konce. Centrum publikovalo hodnotící zprávu za rok 2020

Od školního roku 2020/2021 na Matematiku+ formálně a obsahově navazuje nepovinná zkouška společné části maturitní zkoušky matematika rozšiřující.

... více

MŠMT: Jak letos proběhne maturitní zkouška

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo bližší informace k organizaci maturitní zkoušky ve školním roce 2020/2021.

... více

Centrum zpracovalo výsledky maturitní zkoušky v roce 2020 do podrobné statistické analýzy

Statistické shrnutí obsahuje výsledky žáků z obou zkušebních období školního roku 2019/2020.

... více

Termín pro podání přihlášky se blíží. Tématu přihlašování se věnuje nové vydání Maturitního zpravodaje

Kromě pravidel a doporučení pro přihlašování žáci ve zpravodaji naleznou také nejdůležitější informace o podobě zkoušky v letošním školním roce.

... více

Analýza výsledků didaktických testů v podzimním zkušebním období

Centrum publikovalo statistickou analýzu účasti a výsledků žáků u didaktických testů společné části maturitní zkoušky v podzimním zkušebním období 2020.

... více

Školy obdržely výsledky didaktických testů, v sekci Testy a zadání naleznete oficiální klíče správných řešení

Centrum dnes ráno předalo školám výsledky didaktických testů, které se konaly v podzimním zkušebním období. Ředitelé škol předají výsledky žákům nejpozději do středy 9. září.

... více

Maturanti zakončili společnou část maturitní zkoušky písemnou prací z českého jazyka a literatury

Písemná práce byla poslední písemnou zkouškou společné části konanou v podzimním zkušebním období maturitní zkoušky. Zadání zkoušky je k dispozici na webu.

... více

Zadání zkoušek druhého dne společné části maturitní zkoušky

Žáci dnes dopoledne konali didaktický test z českého jazyka a literatury, odpoledne pak následovaly zkoušky ze všech pěti cizích jazyků společné části maturitní zkoušky.

... více

Začaly podzimní maturity. Na webu naleznete zadání zkoušek z prvního dne společné části

V rámci prvního dne společné části maturitní zkoušky žáci konali didaktický test z matematiky a písemné práce z anglického, německého a ruského jazyka.

... více

Centrum zveřejnilo analýzu výsledků částí maturitní zkoušky v jarním zkušebním období 2020

Analýza shrnuje výsledky žáků z jarního zkušebního období jak na úrovni společné a profilové části maturitní zkoušky, tak na úrovni jednotlivých zkušebních předmětů společné části.

... více

Centrum připravilo pro maturanty průvodce podzimní maturitní zkouškou

Žáci, kteří se připravují na maturitní zkoušku, v průvodci naleznou přehledný souhrn nejdůležitějších informací o průběhu podzimního zkušebního období 2020, termíny předání výsledků, odkazy na důležité dokumenty nebo tipy a doporučení pro konání jednotlivých zkoušek společné části.

... více

Ministerstvo vydalo jednotné zkušební schéma pro podzimní maturitní zkoušku

Didaktické testy a písemné práce společné části maturitní zkoušky se budou konat od 1. do 3. září 2020. Podrobný časový rozvrh konání zkoušek naleznete ve Sdělení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

... více

Analýza výsledků ústních zkoušek společné části maturitní zkoušky

Centrum zveřejnilo statistickou analýzu výsledků ústních zkoušek společné části maturitní zkoušky v jarním zkušebním období 2020.

... více

Tisková zpráva: Výsledky didaktických testů v jarním zkušebním období

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání dnes ráno předalo ředitelům škol výsledky žáků, kteří konali didaktické testy ve společné části maturitní zkoušky. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k výsledkům zkoušek vydalo tiskovou zprávu.

... více

Klíče správných řešení didaktických testů

Výsledky didaktických testů byly dnes ráno předány ředitelům škol formou výpisů výsledků didaktických testů. Správná řešení jednotlivých úloh a způsob jejich hodnocení naleznete v oficiálních klíčích správných řešení.

... více

Na spádových školách se dnes konala nepovinná výběrová zkouška Matematika+

Ke zkoušce se v průběhu ledna přihlásilo téměř 3,5 tisíce maturantů. Zkouška proběhla na 59 středních školách.

... více

Druhý den maturitní zkoušky skončil. Na webu byla zveřejněna zadání didaktických testů

Centrum na webu publikovalo zadání posledních písemných zkoušek společné části v jarním zkušebním období. Žáci v průběhu dnešního dne konali zkoušky z českého jazyka a literatury a z němčiny, ruštiny a španělštiny.

... více

Centrum zveřejnilo testová zadání z prvního dne maturitní zkoušky

První den konání písemných zkoušek společné části je u konce. Na webu naleznete zadání didaktických testů z angličtiny, francouzštiny a matematiky.

... více

Publikační kalendář maturitní zkoušky a jednotné přijímací zkoušky

V publikačním kalendáři naleznete harmonogram zveřejňování nejdůležitějších dokumentů a dat týkajících se jarního zkušebního období maturitní zkoušky, jednotné přijímací zkoušky a nepovinné výběrové zkoušky Matematika+.

... více

Maturanti, které čeká zkouška z cizího jazyka, mohou při přípravě využít nového průvodce

Průvodce nabízí žákům, kteří se přihlásili ke zkoušce z jednoho z pěti cizích jazyků, souhrn všech podstatných a užitečných informací, které jsou potřeba k dosažení úspěšného výsledku.

... více

Centrum připravilo pro maturanty průvodce zkouškou z matematiky a Matematiky+

Žáci, kteří se přihlásili ke zkoušce z matematiky nebo k nepovinné výběrové zkoušce Matematika+, mohou při přípravě využít průvodce, který obsahuje souhrn nejdůležitějších informací o obou zkouškách.

... více

Průvodce zkouškou z českého jazyka a literatury – souhrn toho nejdůležitějšího v jednom dokumentu

Centrum připravilo pro maturanty Průvodce zkouškou z českého jazyka a literatury, ve kterém naleznou přehled užitečných informací ke zkoušce, a to nejen v souvislosti se zavedením mimořádných opatření ve školství.

... více

MŠMT zveřejnilo jednotné zkušební schéma a kritéria hodnocení maturitní zkoušky

Dokumenty stanovují časový rozpis konání didaktických testů v jarním zkušebním období a způsob hodnocení zkoušek společné části ve školním roce 2019/2020.

... více

Ministerstvo vydalo prováděcí vyhlášku a metodiky ke speciálnímu zákonu

Vyhláška a metodické pokyny Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy stanovují bližší podrobnosti ke konání přijímacích zkoušek, maturitních zkoušek a závěrečných zkoušek ve školním roce 2019/2020.

... více

Zákon upravující pravidla příjímaní ke vzdělávání ve střední škole a ukončování středního vzdělávání byl vyhlášen ve Sbírce zákonů

Zákon č. 135/2020 Sb., o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání a k jejich ukončování ve školním roce 2019/2020, ve znění pozdějších předpisů, upravuje pro školní rok 2019/2020 pravidla přijímacího řízení včetně podmínek konání jednotné přijímací zkoušky a pravidla konání maturitní a závěrečné zkoušky.

... více

Web MŠMT pro podporu vzdělávání na dálku a nejčastější dotazy k mimořádným opatřením v souvislosti s koronavirem

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo v souvislosti s šířením koronaviru v České republice a následným uzavřením škol nový web pro podporu vzdělávání na dálku a zveřejnilo odpovědi na nejčastější dotazy týkající se mimořádných opatření ve školství.

... více

Tisková zpráva MŠMT k plánovanému průběhu maturitní zkoušky, závěrečné zkoušky a přijímacích zkoušek

Centrum uveřejňuje text tiskové zprávy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k plánovanému průběhu maturitní zkoušky, jednotné přijímací zkoušky a závěrečné zkoušky v souvislosti s řešením mimořádné situace v důsledku šíření koronavirové nákazy.

... více

Žáci a jejich učitelé mohou při přípravě na maturitní zkoušku z domova využít webové stránky Centra

Maturanti, kteří se za současné situace připravují ke zkouškám společné části maturitní zkoušky z domova, popř. učitelé, kteří žákům s přípravou pomáhají, mohou při studiu a výuce na dálku využívat didaktické testy, pracovní listy k ústním zkouškám a další informace zveřejněné na webových stránkách Centra.

... více

Informace k mimořádnému opatření Ministerstva zdravotnictví k uzavření škol

Centrum uveřejňuje doplňující informace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k mimořádnému opatření Ministerstva zdravotnictví k uzavření škol.

... více

Analýza přihlášek k maturitní zkoušce v jarním zkušebním období 2020

Centrum v analýze Přihlášky k maturitní zkoušce 2020 publikovalo údaje o struktuře maturitní populace, vývoji v počtu a struktuře škol s maturitními obory vzdělání a další přehledy týkající se přihlášených žáků k jednotlivým částem maturitní zkoušky a zkušebním předmětům společné části.

... více

Centrum zveřejnilo krajské srovnání výsledků maturitní zkoušky v letech 2015–2019

V analýze naleznete statistické údaje v krajském dělení o úspěšnosti žáků u maturitní zkoušky, ve společné a profilové části nebo v jednotlivých zkušebních předmětech v letech 2015 až 2019. 

... více

Ministerstvo stanovilo termíny konání písemných zkoušek společné části v podzimním zkušebním období 2020

Na základě Sdělení MŠMT se didaktické testy a písemné práce v podzimním termínu společné části maturitní zkoušky budou konat v prvním zářijovém týdnu.

... více

Termín pro přihlašování ke zkoušce Matematika+ byl prodloužen do 31. ledna 2020

K nepovinné výběrové zkoušce se do konce ledna mohou přihlásit žáci posledních ročníků středního vzdělávání, kteří zároveň podali přihlášku k maturitní zkoušce.

... více

MŠMT stanovilo konkrétní termíny konání didaktických testů a písemných prací v jarním zkušebním období 2020

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souladu s § 2 odst. 3 vyhlášky č. 177/2009 Sb. zveřejnilo jednotné zkušební schéma společné části maturitní zkoušky a zkoušky Matematika+ pro jarní zkušební období roku 2020.

... více

Zpřístupnění registrace na výsledkovém portálu žáka pro jarní zkušební období 2020

Žáci, kteří podali přihlášku k maturitní zkoušce v jarním zkušebním období, se mohou od 2. ledna 2020 registrovat na výsledkovém portálu žáka.

... více

Analýza výsledků maturitní zkoušky po podzimním zkušebním období 2019

Centrum zveřejnilo analýzu výsledků maturitní zkoušky po jarním zkušebním období a po podzimním zkušebním období 2019.

... více

Centrum publikovalo Maturitní zpravodaj věnovaný přihlašování k maturitní zkoušce

Ve zpravodaji žáci naleznou nejdůležitější informace k podání přihlášky k maturitní zkoušce a základní informace k organizaci maturitní zkoušky v letošním školním roce.

... více

Analýza výsledků didaktických testů společné části maturitní zkoušky – podzim 2019

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání publikovalo statistickou analýzu výsledků didaktických testů v podzimním zkušebním období 2019.

... více

Centrum zveřejnilo klíče správných řešení didaktických testů

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání zveřejnilo klíče správných řešení zkoušek konaných formou didaktického testu v podzimním zkušebním období 2019.

... více

Zveřejnění testových zadání písemných zkoušek konaných 4. září 2019

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání publikovalo testová zadání písemných zkoušek společné části maturitní zkoušky konaných 4. září 2019.

... více

Zadání didaktického testu a písemné práce z českého jazyka a literatury

Centrum zveřejnilo zadání písemných zkoušek společné části maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury konaných 3. září 2019.

... více

Zadání didaktických testů konaných 2. září 2019

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání zveřejnilo zadání didaktických testů konaných 2. září 2019 v rámci podzimního zkušebního období maturitní zkoušky 2019.

... více

Nový web Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání

1. září 2019 byl spuštěn nový web Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání na adrese https://cermat.cz.

... více

Analýza výsledků maturitní zkoušky – jaro 2019

Centrum publikovalo statistickou analýzu k výsledkům maturitní zkoušky v jarním zkušebním období 2019.

... více

Termíny konání didaktických testů a písemných prací – jaro 2020

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanovilo konkrétní termíny písemných zkoušek společné části maturitní zkoušky v jarním zkušebním období 2020.

... více

Žákovský průvodce maturitní zkouškou – podzim 2019

Centrum zveřejnilo Žákovského průvodce maturitní zkouškou pro podzimní zkušební období 2019 obsahující nejdůležitější informace k nadcházejícímu termínu maturitní zkoušky.

... více

Zpřístupnění pozvánek ředitelům kmenových škol

Ředitelům kmenových škol byly 16. srpna 2019 zpřístupněny pozvánky k písemným zkouškám společné části maturitní zkoušky.

... více

Registrace žáků na výsledkovém portálu žáka

Jako doplňková služba byl i pro toto zkušební období zpřístupněn výsledkový portál žáka, jehož prostřednictvím si žáci mohou nechat zasílat vybrané dokumenty.

... více

Jednotné zkušební schéma – podzim 2019

MŠMT stanovilo jednotné zkušební schéma písemných zkoušek společné části maturitní zkoušky v podzimním zkušebním období 2019.

... více
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání | © 2019 Všechna práva vyhrazena
Textová verze | Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti

Evropská unie logoEvropské strukturální fondy logoMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy logo

Informace o cookies

Když kliknete na „Přijmout všechny soubory cookie“, poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami. Váš souhlas můžete kdykoliv odvolat v Nastavení cookies. Další informace naleznete v sekci Informace o zpracování údajů na webu.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.