Ústní zkouška z českého jazyka a literatury
Ústní zkouška je jednou z dílčích zkoušek komplexní zkoušky z českého jazyka a literatury. Předmětem ústní části zkoušky jsou praktické komunikační dovednosti a přiměřená analýza a interpretace uměleckého i neuměleckého textu, a to s využitím znalostí a dovedností získaných v průběhu studia na daném typu střední školy.
Žák odevzdává řediteli školy seznam literárních děl sestavený na základě kritérií, která jsou stanovena v Katalogu požadavků. Tento seznam je zároveň seznamem maturitních zadání. Zkoušku žák koná s pracovním listem, který dostává až po vylosování zadání.
Struktura zkoušky
Struktura zkoušky se skládá z analýzy uměleckého textu, charakteristiky literárněhistorického kontextu a analýzy neuměleckého textu.
1. Charakteristika uměleckého textu je tvořena 3 částmi:
- I. část: téma, kompozice, literární druh a žánr;
- II. část: vypravěč / lyrický subjekt, postavy;
- III. část: jazykové prostředky.
2. Literárněhistorický kontext literárního díla
3. Analýza neuměleckého textu je tvořena 2 částmi:
- I. část: porozumění textu, charakteristika komunikační situace;
- II. část: funkčněstylové charakteristiky textu, jazykové prostředky.
Poslední oblastí, v níž je žák hodnocen, je kritérium výpověď v souladu s jazykovými normami a se zásadami jazykové kultury. Hodnocení žáka v tomto kritériu je založeno na jeho výkonu v průběhu celé zkoušky.
- Obecná struktura ústní zkoušky [PDF, 88 kB]
Zadání zkoušky
Naprosto zásadním a určujícím prvkem pro ústní zkoušku je pracovní list. Tvoří základ pro analýzu textu a je vlastním zadáním zkoušky, které je jednoznačně určeno názvem literárního díla – např. Josef Škvorecký: Zbabělci. Pracovní list obsahuje:
- výňatek z uměleckého textu;
- výňatek z neuměleckého textu;
- strukturu zkoušky.
Ukázky vzorových pracovních listů:
- Pracovní list A [PDF, 321 kB]
- Pracovní list B [PDF, 322 kB]
- Pracovní list C [PDF, 322 kB]
- Pravidla pro vývoj pracovních listů z českého jazyka a literatury
Průběh zkoušky
Po vylosování maturitního zadání dostává žák od zkušební maturitní komise pracovní list, následuje 20minutová příprava „na potítku“. Vlastní ústní zkouška trvá 15 minut. V jednom dni nelze losovat dvakrát pracovní list ke stejnému literárnímu dílu – literární dílo, které již bylo vylosováno, je totiž pro daný maturitní den vyřazeno.
Informace pro hodnotitele ústní zkoušky z ČJL
Je pravděpodobné, že hodnotitel ústní zkoušky, který byl certifikován před revizí ústní zkoušky (tedy ve školním roce 2013/2014 a dříve), má k dispozici pracovní listy vytvořené ještě před revizí ústní zkoušky. Vzhledem k tomu, že revize ústní zkoušky nezměnila podstatu zkoušky, je možné tyto pracovní listy využít, a to následujícími způsoby:
1. Pokud v minulých maturitních ročnících učitel preferoval pracovní listy s obecnou strukturou zkoušky, může s nimi pracovat beze změn. |
S jednotlivými částmi zkoušky bude žák před konáním maturitní zkoušky seznámen prostřednictvím různých informačních zdrojů (Maturitní zpravodaj, www.maturita.cermat.cz, facebookový profil Udělám maturitu). |
2. Pokud v minulých maturitních ročnících učitel preferoval pracovní listy s rozpracovanou strukturou zkoušky, může volit mezi následujícími rovnocennými možnostmi: |
a) s pracovním listem bude pracovat beze změn, pouze zkontroluje, zda jsou zastoupeny otázky zaměřené na všechny dílčí části zkoušky, které jsou předmětem hodnocení, v adekvátním pořadí; |